تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

جرم ترک انفاق,شکایت کیفری نفقه

سؤالات متداول در خصوص ترک انفاق کیفری به شرح زیر می‌باشد:

ترک انفاق کیفری چیست؟  جرم ترک انفاق چگونه است؟  شکایت کیفری نفقه به چه صورت است؟  شکایت ترک انفاق به چه نحو است؟  شکایت کیفری ترک انفاق چطور است؟  

طبق ماده۵۳ قانون جدید حمایت از خانواده هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش که دارای مدتی بیش از 6 ماه تا 2 سال هست محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در صورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود. همچنین طبق تبصره ماده فوق‌الذکر امتناع از پرداخت نفقه زوجه‌ای که به‌موجب قانون مجاز به عدم تمکین است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی مشمول مقررات این ماده است.

 

مسئله قابل‌بحث این است که آیا شخصی که نفقه گذشته زن خود را نمی‌دهد طبق ماده فوق قابل‌تعقیب است؟ به نظر می‌رسد که استنکاف از دادن نفقه گذشته مجوز مجازات کیفری شوهر نیست؛ زیرا اولاً ظاهر ماده حاکی از این است که قانون‌گذار برای خودداری از نفقه آینده زن مجازات کیفری معین کرده است. خودداری از نفقه گذشته که دینی بر عهده شوهر است و شاید اطلاق کلمه نفقه بر آن اطلاق مجازی باشد نه حقیقی، فقط دارای ضمانت اجرای مدنی است؛ و جنبه کیفری نداشته لیکن زوجه می‌تواند در خصوص دریافت نفقه گذشته نیز در دادگاه اقامه دعوی کند و دادگاه مطابق به شئون زوجه ، زوج را محکوم‌به پرداخت نفقه می‌نماید.

ترک انفاق کیفری

زیر مجموعه ها

دادخواست نفقه,نمونه دادخواست نفقه,دادخواست مطالبه نفقه,دادخواست نفقه فرزند

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما