تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

قانون نفقه

سؤالات مشابه در خصوص "نفقه چیست؟" به شرح زیر می‌باشد:

نفقه چیست؟  قانون نفقه چه می‌گوید؟  قانون نفقه زن به چه نحو است؟  نفقه در دوران عقد چطور است؟  نفقه زن در دوران عقد چگونه است؟  قوانین نفقه به چه اشاره دارد؟  نفقه در ازدواج موقت چگونه است؟  شرایط گرفتن نفقه چگونه است؟

در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی اصلاحی سال ۱۳۸۱ نفقه زوجه را شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن داشته و چنین مقرر داشته است: «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل، و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به‌واسطهٔ نقصان یا مرض » . لازم به ذکر است اولاً با کاربرد عبارت «از قبیل» به حصری نبودن موارد مذکور تصریح کرده و ثانیاً «هزینه‌های درمانی و بهداشتی» را موردتوجه قرار داده است . به‌هرحال، در نفقه زن، چنانکه از ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی برمی‌آید، وضعیت و احتیاجات زن به‌طور متعارف ملاک عمل است نه وضعیت مرد. پس اگر زن از خانواده متمکنی باشد، شوهر به‌ناچار باید وسایل زندگی او را، آن چنانکه شأن و وضع اجتماعی و خانوادگی او اقتضا می‌کند، فراهم آورد. دیوان عالی کشور در رأی شماره ۲۳/۲۹۲ این نظر را نیز به شرح زیر تأیید کرده است: «ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی کیفیت نفقه را که بر عهدهٔ شوهر است به طریق متناسب با وضعیت زن مقرر داشته و در صورت عادت داشتن زن به داشتن خادم یا احتیاج به هزینه بیشتر برای مسکن و غذا، در این صورت حق مطالبه آن را از شوهر خواهد داشت».

طبق ماده 1113 قانون مدنی در نکاح منقطع (ازدواج موقت) شوهر ملزم به دادن نفقه به زن خود نیست مگر اینکه دادن نفقه شرط شده یا عقد مبنی بر آن جاری‌شده باشد ، یعنی انفاق به زن قبل از عقد موردتوافق طرفین واقع و بنای زوجین در زمان عقد بر آن باشد.

 

در توضیح نفقه زن در دوران عقد می‌توان گفت پس از عقد ، داشتن روابط جنسی به‌طور متعارف از لوازم حسن معاشرت است و هرگاه زن یا شوهر از آن امتناع کند ، برخلاف وظیفهٔ حسن معاشرت رفتار کرده است. ضمانت اجرای این تکلیف آن است که اگر زن از انجام‌وظیفهٔ حسن معاشرت سرباز زند «ناشزه» محسوب و حق نفقهٔ او ساقط خواهد شد.

نفقه چیست

زیر مجموعه ها

نفقه زن,نفقه زن چیست,نفقه زوجه,نفقه زن بعد از طلاق,نفقه همسر,نفقه بعد از طلاق,مشاوره رایگان

نفقه فرزند,نفقه فرزند دختر,نفقه اولاد,نفقه بچه,نفقه فرزند بعد از طلاق,نفقه فرزند چقدر است

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما