تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

طلاق رجعی چیست؟

سؤالات متداول در خصوص طلاق رجعی به شرح زیر می‌باشد:

طلاق رجعی چیست؟  برگشت از طلاق به چه صورت است؟ طلاق رجعی یعنی چه؟  شرایط رجوع بعد از طلاق چگونه است؟ 

در طلاق رجعی ، حق رجوع برای شوهر وجود دارد، یعنی شوهر می‌تواند در ایام عده به طلاق رجوع کند وزندگی زناشویی را بدون نکاح مجدد از سر گیرد. بنابراین، در قانون مدنی، مانند فقه اسلامی، رجوع یک عمل حقوقی یک‌جانبه است که به‌وسیله شوهر انجام می‌شود. طبق ماده ۱۱۴۹ قانون مدنی «رجوع در طلاق به هر لفظ یا فعلی حاصل می‌شود که دلالت بر رجوع کند، مشروط بر اینکه مقرون به‌قصد رجوع باشد».

 قانون مدنی در این مقررات از فقه امامیه پیروی کرده است و بنا بر آنچه از فقه و قانون مدنی برمی‌آید اصل در طلاق رجعی بودن آن است و به تعبیر دیگر، طلاق رجعی اصل و طلاق بائن استثناء محسوب می‌شود و علی‌القاعده طلاق را جز در مواردی که قانون‌گذار بائن اعلام کرده، باید رجعی به شمار آورد.

لازم به ذکر است در طلاق رجعی رابطهٔ نکاح با وقوع طلاق منحل می‌شود ولی به‌حکم قانون تا زمانی که زن در عده است آثار زوجیت و حقوق و تکالیف ناشی از ازدواج ادامه می‌یابد و اصطلاحاً میگویند مطلقه رجعیه در حکم زوجه است. این موضوع صریحاً طبق بند ۲ ماده ۸ قانون امور حسبی مقررشده است و طبق آن عنوان می‌کند که زنی که در عده رجعیه است در حکم زوجه هست .

طبق ماده 38 قانون جدید حمایت خانواده در طلاق رجعی، صیغه طلاق مطابق مقررات مربوط جاری و مراتب صورت‌جلسه می‌شود ولی ثبت طلاق منوط به ارائه گواهی کتبی حداقل دو شاهد مبنی بر سکونت زوجه مطلقه در منزل مشترک تا پایان عده است، مگر این‌که زن رضایت به ثبت داشته باشد. در صورت تحقق رجوع، صورت‌جلسه طلاق ابطال و در صورت عدم رجوع صورت‌جلسه تکمیل و طلاق ثبت می‌شود. صورت‌جلسه تکمیل‌شده به امضای سردفتر، زوجین یا نمایندگان آنان و دو شاهد طلاق می‌رسد. در صورت درخواست زوجه، گواهی اجرای صیغه طلاق و عدم رجوع زوج به وی اعطاء می‌شود. درهرحال در صورت انقضای مدت عده و عدم احراز رجوع، طلاق ثبت می‌شود.

طلاق رجعی

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما