تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

نحوه محاسبه مهریه,فرمول محاسبه مهریه

سؤالات متداول در خصوص محاسبه مهریه به شرح زیر می‌باشد:

نحوه محاسبه مهریه چگونه است؟  فرمول محاسبه مهریه به چه صورت است؟  نرخ مهریه به چه نحو است؟  تعدیل مهریه چطور است؟

اکنون در بیشتر موارد سکه بهار آزادی به‌عنوان مهر تعیین و در مواردی همراه با ذکر تعداد سکه، قیمت روز سکه در زمان عقد به ریال در سند نکاح ذکر می‌شود . ازاین‌رو لازم به ذکر است که عنوان کردن معادل ریالی در سند نکاح تعیین ارزش طلا یا سکه در زمان عقد است که ممکن است ازلحاظ تعیین مبلغ حق التحریر سودمند باشد، ولی زن مستحق عین طلا یا سکه تعیین‌شده است و می‌تواند شوهر را ملزم به تأدیه عین یا بهای زمان پرداخت نماید. شورای عالی قضائی سابق نیز همین نظر را پذیرفته و بر اساس آن بخشنامه شماره۲۷۳۶ مورخ ۱۳۶۴/۴/۳۱ از طرف سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور صادرشده است.

البته درگذشته بیشتر مبلغ ریالی به‌عنوان مهریه تعیین می‌شد که با توجه به تورم شدید و تنزل فاحش ارزش پول، در چند دهه اخیر ، مهریه‌هایی که به پول رایج ایران بود ارزش خود را تا حد زیادی از دست می‌داد، حال‌آنکه طبق مقررات پیشین، زن چیزی جز مبلغ اسمی مهر که قدرت خرید آن نسبت به زمان انعقاد ازدواج به‌مراتب کمتر شده بود نمی‌توانست به دست آورد و این وضع با عدالت و انصاف سازگار نبود. ازاین‌رو قانون‌گذار در سال ۱۳۷۶ درصدد چاره‌جویی برآمد و برای تعدیل این‌گونه مهرها، افزایش مهر بر اساس تغییر شاخص قیمت‌ها را پیش‌بینی کرد.

 ماده‌واحده قانون الحاق یک تبصره به ماده (۱۰۸۲) قانون مدنی مصوب ۷۶/۴/۲۹ در خصوص مهر به این شرح است:

ماده‌واحده - یک تبصره به شرح ذیل به ماده (۱۰۸۲) قانون مدنی الحاق می‌گردد:

تبصره - چنانچه مهریه وجه رایج باشد، متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد، مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند.

"فرمول محاسبه مهریه وجه رایج" بدین‌صورت است:

متوسط شاخص بها در سال قبل، تقسیم‌بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد ، ضرب‌در مهریه مندرج در عقدنامه . مقصود از سال قبل در این فرمول ، سال قبل از محاسبه است که شاخص آن در اختيار مرجع قضائی یا ثبتی است.

در ادامه به‌منظور نحوه محاسبه مهریه و همچنین جدول شاخص تورم می‌توانید به بخش‌های بعدی مراجعه نمایید.

محاسبه مهریه

زیر مجموعه ها

محاسبه مهریه به نرخ روز,نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز,تبدیل مهریه به نرخ روز,محاسبه مهریه به روز,نرخ مهریه به روز,تعیین مهریه به نرخ روز,فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز,محاسبه پول به نرخ روز,طریقه محاسبه مهریه به نرخ روز

مهریه به نرخ روز,جدول محاسبه مهریه,شاخص بانک مرکزی مهریه,جدول شاخص تورم,جدول مهریه

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما