تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

سؤالات مشابه در خصوص "در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟" به شرح زیر می‌باشد:

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟  در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی در این زمینه می‌گوید: «هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود، زن حق مهر ندارد مگر درصورتی‌که موجب فسخ عنن (ناتوانی جنسی شوهر) باشد که در این صورت، باوجود فسخ نکاح ، زن مستحق نصف مهر است».

چنانچه از این ماده برمی‌آید، اگر نکاح قبل از نزدیکی فسخ شود، زن مستحق مهر نخواهد بود، یعنی مالکیت او نسبت به مهر زایل می‌شود و اگر مهر را دریافت کرده، باید آن را به شوهر سابق مسترد دارد. بنابراین، در مورد فسخ، برخلاف طلاق، زن استحقاق نصف مهر را ندارد.

این نکته قابل‌توجه می‌باشد که مقوله طلاق و فسخ ازدواج باهم متفاوت بوده و در اینجا با توجه به اینکه در خصوص فسخ ازدواج به‌تفصیل در بخش مربوطه صحبت شده است به ذکر این نکته بسنده می‌کنیم که پاره‌ای از عیوب موجود در زن یا مرد، تدلیس و تخلف از شرط صفت از موجبات فسخ نکاح به شمار آمده است. مبنای فسخ ازدواج در این موارد جلوگیری از زیان همسری است که حق فسخ برای او شناخته‌شده است. مثلاً همسری که فریب‌خورده، یا ندانسته با دیوانه‌ای ازدواج‌کرده است، می‌تواند ازدواج را به هم بزند، زیرا لزوم و غیرقابل‌فسخ بودن این ازدواج موجب زیان او خواهد بود.

در دیگر مواردی که زن مستحق هیچ‌گونه مهری نخواهد بود این است که قبل از نزدیکی و تعیین مهر، نکاح به علت فسخ یا فوت یکی از زوجین منحل شود، زیرا بنا به فرض نه ضمن عقد مهری معین‌شده و نه پس‌ازآن، و استحقاق مهرالمثل هم منوط به نزدیکی است که انجام نگردیده است. مهرالمتعه نیز که یک امر استثنائی و مخصوص مورد طلاق است قابل‌تعمیم به مورد فسخ و فوت نیست. به‌علاوه این قول، اجماعی فقهای امامیه است. از ماده ۱۱۰۱قانون مدنی هم می‌توان آن‌ را استنباط کرد. پس در صورت فسخ نکاح و فوت قبل از نزدیکی و تعیین مهر، زن حق مهر ندارد.

در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد

زیر مجموعه ها

چگونه مهریه ندهیم,راههای فرار از مهریه,فرار از مهریه,راههای ندادن مهریه,طلاق بدون مهریه

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما