تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

حقوق مرد نسبت به زن

سؤالات متداول در خصوص حقوق زن بر شوهر به شرح زیر می‌باشد:

حقوق زن بر شوهر چیست؟  حقوق مرد نسبت به زن چگونه است؟  حقوق زن در خانواده به چه صورت است؟  حقوق مالی زوجه به چه نحو است؟  حق زنان چیست؟  حق و حقوق زن چیست؟  حقوق زن در ازدواج چیست؟  حقوق زن در خانه چیست؟  حقوق مالی زن چگونه است؟  حقوق زن در زندگی زناشویی چیست؟  حقوق و تکالیف زوجین به چه صورت است؟

قانون‌گذار در فصل هشتم قانون مدنی ، در خصوص حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر از ماده 1102 الی 1119 سخن گفته است که ما در اینجا و در این بخش ، حقوق زن بر شوهر را مطابق مواد قانونی مربوطه موردبحث و بررسی قرار خواهیم داد.

طبق ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی همین‌که نکاح به‌طور صحیح واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود. از ابتدایی‌ترین تکالیف زوجین نسبت به هم و طبق ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی این است که زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگرند. که حسن معاشرت به معنای خوش‌رفتاری و برخورد شایسته در حد متعارف می‌باشد. از تکالیف مشترک زوجین طبق ماده ۱۱۰۴ قانون مدنی این است که زوجین باید در تشیید مبانی خانواده و تربیت اولاد خود به یکدیگر معاضدت نمایند.

ازدیگر حقوق زن بر شوهر طبق ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی در عقد دائم پرداخت نفقه‌ی زن است. که طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه عبارت است از همه‌ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج، به‌واسطه‌ی نقصان یا مرض. که البته طبق ماده ۱۱۰۸هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود.

حتی طبق ماده ۱۱۱۱ قانون مدنی زن می‌تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع کند. در این صورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد.

لازم به ذکر است طبق ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی در عقد انقطاع، زن حق نفقه ندارد مگر این‌که شرط شده یا آن‌که عقد مبنی بر آن جاری‌شده باشد.

البته طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی طرفین عقد ازدواج می‌توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند: مثل‌اینکه شرط شود هرگاه شوهر زن دیگر بگیرد یا در مدت معینی غایب شود یا ترک انفاق نماید یا علیه حیات زن سوءقصد یا سوء رفتاری نماید که زندگانی آن‌ها با یکدیگر غیرقابل‌تحمل شود زن وکیل و وکیل در توکیل باشد که پس از اثبات تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهایی خود را مطلقه سازد. پس طبق این بند قانون مدنی در هنگام عقد هر شرط مجازی توسط زن در عقدنامه ذکر شود و مورد موافقت مرد قرار گیرد ، به‌عنوان حق زن بوده و مرد موظف به رعایت آن می‌باشد.

 

علاوه بر مهریه که اولین حق مالی زن پس از عقد است ، از دیگر مواردی که به‌عنوان حق زن بر شوهر است می‌توان به پرداخت اجرت‌المثل بابت کارهایی که در منزل انجام می‌دهد و همچنین به تمکین مرد در روابط زناشویی ، اشاره کرد.

حقوق زن بر شوهر

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما