تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

این از جمله سوالاتی است که در فراز و نشیب زندگی زناشویی و در زمان هایی که زوجه مرتکب اشتباه جبران ناپذیری می گردد و یا در زمان قصور در روابط زناشویی معمولا در ذهن زوج ایجاد می گردد .راستی در چه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد ؟ در واقع پرداخت مهریه عندالمطالبه در همه حالات به زن تعلق می گیرد. مثلا در بدترین حالت آن ، که زوجه مجرم باشد و جرم آن خیانت به همسر باشد . البته در بعضی شرایط میزان پرداخت مهریه می تواند حتی به نصب کاهش یابد.

در اینجا لازم است در رابطه با فرق مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه نیز این نکته خاطرنشان گردد که مهریه عندالمطالبه بلافاصله بعد از جاری شدن صیغه عقد به زوجه تعلق می گیرد لاکن مهریه عندالاستطاعه زمانی به زوجه تعلق می گیرد که زوج توان و استطاعت پرداخت آن را داشته باشد.

بهتر این است که از ابتدای شروع یک زندگی مشترک و یا حتی قبل آن نکاتی مورد توجه زوج و زوجه قرار بگیرد .

در پی پیمان زناشویی هر کدام از طرفین دارای حق و حقوقی میشوند که از بابت آن نیز تکالیفی در زندگی مشترک دارند  . یکی از حقوقی که زوجه بلافاصله بعد از جاری شدن صیغه عقد می تواند از زوج طلب کند نفقه است که میزان آن در حد شئون خانوادگی و متناسب با سطح و منطقه زندگانی زن میباشد و شامل مسکن،غذا ، لباس، وسائل منزل و هزینه‌ درمان و حتی فراهم کردن خادم در صورت عادت می باشد که در ماده 1107  قانون مدنى جمهوری اسلامی ایران به عنوان نیازهاى متعارف و متناسب با وضعیت زن ذکر شده است.

تمکین یعنی چه ؟ این سوالی است که پس از تشکیل یک زندگی زناشویی ممکن است برای هرکدام از زن و مرد پیش بیاید . تمکین در لغت به معنی الزام است و منظور آن الزام به تن دادن زوج به روابط زناشویی در زندگی مشترک است که در اصطلاح به آن تمکین خاص گویند و دیگر الزام به حضور زوجه در محل زندگی مشترک می باشد که به آن تمکین عام می گویند . در بیشتر مواقع دادخواست تمکین هنگامی تنظیم و ارائه می شود که زوجه محل زندگی را ترک کرده است و زوج خواستار بازگشت وی می باشد که با عدم تمکین زن مواجه می شود.

در توضیح قانون جدید مهریه ( ماده 22 قانون جدید حمایت از خانواده )اینچنین می توان بیان کرد که مهریه بیش از تعداد 110 عدد سکه بهار آزادی و یا معادل آن ، تنها در صورت ملائت زوج قابل پرداخت می باشد . و حال ملائت به چه معناست ؟ ملائت متضاد اعسار است و اعسار به معنی عدم توان مالی جهت پرداخت دین را گویند . از تعریف فوق مشخص می شود که پرداخت بیش از 110 عدد سکه مهریه فقط منوط به تمکن مالی زوج است و در صورت عدم تمکن مالی الزامی برای پرداخت وجود ندارد. لازم به ذکر است قوانین پرداخت مهریه برابر 110 عدد سکه و یا کمتر از آن همچنان مطابق با قبل می باشد و در صورت تمکن مالی زوج و عدم پرداخت مهریه و با درخواست زوجه موجب زندان رفتن زوج می گردد.

آیا صیغه ای به نام صیغه محرمیت وجود دارد؟ پاسخ این است که صیغه ای به نام صیغه محرمیت وجود ندارد و آنچه در جامعه با این نام مطرح است همان ازدواج موقت و مشروط به عدم داشتن رابطه جنسی است. لذا با توضیح ارایه شده شکل و شرایط آن همانند عقد موقت بوده و تعیین مدت برای آن ازجمله الزامات این عقد می باشد (ماده‌ 1075 قانون‌ مدني‌). لذا هرگاه مقدار مهریه زن و مدت زمان عقد موقت توسط مرد و زن مورد توافق قرار گرفت متن صیغه موقت - زوّجتُکَ نفسی فی المّدت المعلومۀِ علی المهرِ المعلوم ، من خودم را به همسری تو در آوردم با مدت معین و با مهر معین، توسط زن خوانده می شود و سپس مرد می گوید قَبِلتُ ، قبول کردم.

ماده۲۵ـ درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می ‌ توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند.

در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص ‌ کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می‌کند.

ماده۲۶ـ در صورتی که طلاق، توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام و اگر به درخواست زوجه باشد، حسب مورد، مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت می‌کند.

 

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما