تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

نفقه زن چیست؟

سؤالات متداول در خصوص نفقه زن به شرح زیر می‌باشد:

نفقه زن چیست؟  نفقه زوجه به چه صورت است؟  نفقه زن بعد از طلاق به چه نحو است؟  نفقه همسر به چه صورت است؟  نفقه بعد از طلاق به چه صورت است؟ 

طبق قانون مدنی ، نفقه زن عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل، و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به‌واسطهٔ نقصان یا مرض که پس وقوع عقد مرد مکلف به پرداخت آن به زن می‌باشد.

در توضیح نفقه زن بعد از طلاق می‌توان گفت طبق بند اول ماده ۱۱۰۹ قانون مدنی نفقهٔ مطلقهٔ رجعیه در زمان عده بر عهده شوهر است، مگر اینکه طلاق در حال نشوز واقع‌شده باشد...». دلیل استحقاق نفقه در این مورد آن است که پس از طلاق رجعی رابطهٔ زوجیت کاملاً قطع نمی‌شود و در ایام عده آثار نکاح تا حدی باقی می‌ماند و زن در حکم زوجه تلقی می‌گردد.

در توضیح قانون فوق می‌توان گفت با توجه به اینکه غالب طلاق‌ها رجعی می‌باشد لذا درصورتی‌که علت طلاق ، عدم تمکین زن نباشد ، تا پایان ایام عده ، مرد مکلف به پرداخت نفقه می‌باشد.

 

لیکن برابر بند دوم ماده ۱۱۰۹ قانون مدنی اگر عده از جهت فسخ نکاح یا طلاق بائن باشد، زن حق نفقه ندارد، مگر در صورت حمل از شوهر خود که در این صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت». شک نیست که زن باید از شوهر خود آبستن باشد، تا بتواند از او مطالبهٔ نفقه کند، چنانکه بند آخر ماده ۱۱۰۹ تصریح کرده است. در این مورد می‌توان گفت قانون‌گذار برای رعایت حال بچه، زن را مستحق نفقه شناخته، هرچند که رابطه نکاح کاملاً منحل شده است.

نفقه زن

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما