تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

حق و حقوق زن در طلاق

سؤالات متداول در خصوص حقوق زن در طلاق به شرح زیر می‌باشد:

حقوق زن در طلاق چیست؟  حق و حقوق زن در طلاق چگونه است؟  حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟  حقوق زن بعد از طلاق به چه نحو است؟  حقوق زن هنگام طلاق چطور است؟  حق و حقوق زن برای طلاق چگونه است؟  حقوق زن در هنگام طلاق به چه روش است؟

حق‌الزحمه و سایر حقوق زن پس از احراز عدم امکان سازش

برابر تبصره ۶ ماده‌واحده، و تفسیر مجمع تشخیص مصلحت از آن، زن حق دارد از دادگاه درخواست کند حق‌الزحمه کارهایی را که در زمان زوجیت انجام داده، ولی شرعاً موظف به انجام آن نبوده است، تعیین و زوج را مکلف به پرداخت آن کند. و دادگاه، پس از احراز عدم امکان سازش، تصمیم لازم در این خصوص اتخاذ خواهد کرد.

چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد برای دادگاه این وضع ثابت محرز گردد، دادگاه اجرت‌المثل کارهای انجام‌گرفته را با جلب نظر کارشناسی یا به کمک عوامل دیگر محاسبه و زوج را به پرداخت آن ملزم می‌نماید.

در غیر مورد فوق الا شاره ، یعنی درصورتی‌که زن نتواند اجرت‌المثل کارهای خود را به دست آورد، با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالی زوج، دادگاه مبلغی را برای زوجه تعیین می‌نماید.

 برای تأمین حقوق زن می‌توان به ضوابط حقوقی دیگری نظیر قواعد عمومی جبران خسارت پیش‌بینی‌شده در قانون مسئولیت مدنی استناد کرد .

قابل‌ذکر است که در تبصره ماده‌واحده مطالبه حق‌الزحمه و نحله پس از طلاق پیش‌بینی‌شده بود؛ لیکن ازآنجاکه این قاعده، علاوه بااینکه مبنای صحیح حقوقی نداشت، مشکلاتی برای زن ایجاد می‌کرد و قابل انتقاد می‌نمود، برای حل مشکل، نظر مجمع تشخیص مصلحت استفسار شد و مجمع به‌موجب قانون چنین مقرر داشت:

منظور از کلمهٔ «پس از طلاق» در ابتدای تبصره ۶ قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب مورخ ۸/۲۸ / ۱۳۷۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از احراز عدم امکان سازش توسط دادگاه است ، بنابراین طبق موارد مذکور دربند ۳ عمل خواهد شد.

 

درنهایت طبق ماده۳۰ قانون جدید حمایت از خانواده ، در مواردی که زوجه در دادگاه ثابت کند به امر زوج یا اذن وی از مال خود برای مخارج متعارف زندگی مشترک که بر عهده زوج است هزینه کرده و زوج نتواند قصد تبرع زوجه را اثبات کند، می‌تواند معادل آن را از وی دریافت نماید.

حق و حقوق زن در طلاق

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما