تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

آیه صیغه موقت

سؤالات متداول در خصوص آیه صیغه به شرح زیر می‌باشد:

آیه صیغه چیست؟  آیه صیغه موقت چگونه است؟

نکاح منقطع از ویژگی‌های مذهب تشیع است و در فقه عامه آن را معتبر نمی‌شناسند. فقهای امامیه برای صحت این نکاح به آیات قرآن به‌ویژه آیه (۲۴) از سوره نساء و نیز به روایات و اخبار و اجماع علمای مذهب استناد می‌کنند.

 در کشورهای غربی نکاح موقت وجود ندارد و در بعضی از کشورهای اسلامی ازجمله مراکش - تونس - عراق - سوریه - مصر که تحت تأثیر مکاتب تسنن هستند نکاح منقطع پذیرفته‌نشده است. هرچند قانون‌گذار این کشورها در تعریف و بحث نکاح ، دوام را به‌عنوان شرط اساسی نکاح ذکر نکرده است، ولی فکر حاکم و عدم ذکر نکاح منقطع به‌عنوان نکاح صحیح نشانه نپذیرفتن این نهاد حقوقی است.

حال ما در اینجا ابتدا متن عربی آیه 24 از سوره نساء را آورده و سپس ترجمه فارسی آن را از قول چند نفر از مترجمان معتبر قرآن می‌آوریم که البته باهم تفاوت‌هایی نیز دارند.

وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ النِّساءِ إِلاَّ ما مَلَکَتْ أَيْمانُکُمْ کِتابَ اللَّهِ عَلَيْکُمْ وَ أُحِلَّ لَکُمْ ما وَراءَ ذلِکُمْ أَنْ تَبْتَغُوا بِأَمْوالِکُمْ مُحْصِنينَ غَيْرَ مُسافِحينَ فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَريضَةً وَ لا جُناحَ عَلَيْکُمْ فيما تَراضَيْتُمْ بِهِ مِنْ بَعْدِ الْفَريضَةِ إِنَّ اللَّهَ کانَ عَليماً حَکيماً

ترجمه آیه 24 سوره نساء توسط آیت‌الله مشکینی

و ( نیز بر شما حرام شد ) زنان شوهردار جز آن‌هایی که ( در جنگ از زنان کفار ) به بردگی شما درآمده‌اند ( زیرا اسارتشان بدون شوهر به‌حکم طلاق است ) . این‌ها ( احکام ) نوشته و مقررشده خدا بر شماست. و غیر این‌ها ( غیر چهارده قسم گذشته ) برای شما حلال شده که با اموال خود ( به ازدواج ) بطلبید درحالی‌که خوددار از گناه و دور از زنا باشید. و با هر زنی از آنان ( از غیر این چهارده قسم ) که ازدواج موقت کردید مهر او را به‌عنوان واجب ( مالی ) بپردازید ، و بر شما گناهی نیست پس از تعیین مهر واجب در آنچه بدان توافق نمایید ( از اسقاط مهر یا کم‌وزیاد کردن آن ) ، و همانا خداوند همواره دانا ( به مصالح امور ) و دارای اتقان صنع ( در تشریع و تکوین ) است.

ترجمه آیه 24 سوره نساء توسط آیت‌الله مکارم شیرازی

وزنان شوهردار ( بر شما حرام است ) مگر آن‌ها را که ( از راه اسارت ) مالک شده‌اید ( زیرا اسارت آن‌ها در حکم طلاق است ) این‌ها احکامی است که خداوند بر شما مقرّر داشته است. اما زنان دیگر غیر از این‌ها ( که گفته شد ) ، برای شما حلال است که با اموال خود ، آنان را اختیار کنید درحالی‌که پاک‌دامن باشید و از زنا ، خودداری نمایید. وزنانی را که متعه [ ازدواج موقت ] می‌کنید ، واجب است مهر آن‌ها را بپردازید. و گناهی بر شما نیست در آنچه بعد از تعیین مهر ، با یکدیگر توافق کرده‌اید. ( بعداً می‌توانید با توافق ، آن را کم یا زیاد کنید. ) خداوند ، دانا و حکیم است.

ترجمه آیه 24 سوره نساء توسط آیت‌الله موسوی همدانی (ترجمه المیزان)

وزنان شوهردار مگر کنیزانی از شما که شوهردارند ، - که می‌توانید آنان را بعد از استبرا به خود اختصاص دهید ، - پس حکمی را که خدا بر شما کرده ملازم باشید ، و اما غیر ازآنچه برشمردیم ، بر شما حلال شده‌اند ، تا به اموالی که دارید زنان پاک و عفیف بگیرید ، نه زناکار ، و اگر زنی را متعه کردید- یعنی با او قرارداد کردید در فلان مدت از او کام گرفته و فلان مقدار اجرت ( به او ) بدهید ، - واجب است اجرتشان را بپردازید ، و بعد از معین شدن مهر ، اگر به کمتر یا زیادتر توافق کنید گناهی بر شما نیست ، که خدا دانایی فرزانه است .

ترجمه آیه 24 سوره نساء توسط استاد الهی قمشه‌ای

و نکاح زنان شوهردار نیز ( برای شما حرام شد ) مگر آن زنانی که ( در جنگ‌های با کفّار ، به‌حکم خدا ) متصرّف شده‌اید. این حکم خدا بر شماست ، و هر زنی غیر آنچه ذکر شد شمارا حلال است که به مال خود به طریق زناشویی بگیرید نه آنکه زنا کنید ، پس چنانچه از آن‌ها بهره‌مند شوید آن مهر معیّن که حق آن‌هاست به آنان بپردازید ، و باکی نیست بر شما که بعد از تعیین مهر هم به چیزی باهم تراضی کنید ( و بدانید که ) البته خدا دانا و آگاه است.آیه صیغه

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما