تلفن رزرو ملاقات حضوری با وکلا

26155991

 

ساعات کاری

ساعت 4:00 بعد از ظهر الی 7:00 شب

 

تمکین نکردن زن

سؤالات متداول در خصوص ترک خانه توسط زن به شرح زیر می‌باشد:

ترک خانه توسط زن چه منع قانونی دارد؟  تمکین نکردن زن چه حکم قانونی دارد؟  ترک منزل توسط زن چه تبعاتی دارد؟  ترک منزل توسط زوجه به چه نحو است؟

 

عمده دعاوی تمکین مربوط به ترک خانه توسط زن است ، که قاعدتاً به دلیل بروز مشکلات بین زوج و زوجه اتفاق می‌افتد . طبق ماده 1114 قانون مدنی ، زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکنی نماید، مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده‌شده باشد لیکن ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی به زن حق داده است که در صورت وجود خوف ضرر بدنی یا شرافتی یا مالی منزل دیگری غیر از منزل شوهر برای خود اختیار کند و سکونت زن در منزلی که خود او تعیین نماید، ملازمه با عدم تمکین او نخواهد داشت. در این‌گونه موارد زن می‌تواند مسکن جداگانه اختیار کند. زن برای ترک خانهٔ شوهر در این موارد احتیاج به‌حکم قبلی دادگاه ندارد، زیرا ممکن است در صورت ماندن در منزل شوهر، تا صدور رأی دادگاه، زیانی که از آن بیم دارد، دامن‌گیرش شود. بنابراین، همین‌که زن بیم معقولی از ضرر داشته باشد، ضرری که عادتاً نمی‌توان تحمل کرد، می‌تواند منزل شوهر را ترک کند. آنگاه هر یک از زن و شوهر می‌توانند برای تعیین تکلیف قطعی به دادگاه رجوع کنند. هرگاه زن در دادگاه مظنه ضرر را ثابت کند، دادگاه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است، نفقه بر عهدهٔ شوهر خواهد بود (بند دوم ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی و ماده ۱۲ قانون ازدواج). هرگاه اختلاف زن و شوهر در مورد مذکور به دادگاه کشانده شود، تا تعیین تکلیف قطعی، دادگاه منزلی به‌طور موقت برای زن تعیین خواهد کرد. مادهٔ ۱۱۱۶ قانون مدنی دراین‌باره می‌گوید: «مادام که محاکمهٔ بین زوجین خاتمه نیافته، محل سکنه زن به تراضی طرفین معین می‌شود و در صورت عدم تراضی محکمه با جلب نظر اقربای نزدیک طرفین منزل زن را معین خواهد کرد و درصورتی‌که اقربائی نباشند خود محکمه محل مورداطمینانی را معین خواهد کرد». 

ترک خانه توسط زن

 %

تلاش جهت رضایت موکل

 %

موارد موفق در پرونده های ارجاع شده به این دفتر

 

سال سابقه وکالت تخصصی

 

تعداد پرسشها و پاسخهای ارائه شده توسط وکلای ما

درباره دفتر وکالت تخصصی طلاق

خدمات صادقانه / مناسب ترین حق الوکاله

دفتر وکالت تخصصی طلاق با سابقه 14 ساله در این زمینه افتخار دارد تا اعلام نماید تمامی پرونده های ارجاعی با دقت و در کمترین زمان ممکن توسط وکلای مجرب و آشنا به زیر و بم مواد قانونی تا حصول نتیجه مطلوب با تمام قوا پیگیری می گردد.

بر اين اساس، این مرکز دارای بیشترین سطح رضایت مشتری در زمینه دعاوی حقوقی خانواده بوده و وظیفه خود می داند تا این سطح بالای کیفیت را بیش از پیش حفظ نماید .

خدمات وکالت در دعاوی و مشاوره حقوقی تاکنون ارائه شده

  •  وکالت در دعاوی طلاق
  •  وکالت در طلاق توافقی
  •  وکالت در دعاوی مهریه ، نفقه و اجرت المثل
  •  وکالت در دعاوی تمکین
  •  وکالت در دعاوی حضانت فرزند
  •  وکالت در کلیه دعاوی خانواده

محل درج پرسش حقوقی شما